راهکارهای ویژه فروشگاه های زنجیره ای و برند

راهکارهای ویژه فروشگاه های زنجیره ای و برند

ویژگی‌های صنعت خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

شرکت میلیونر به عنوان یک شریک تجاری برای شرکت‌های فعال در صنعت خرده فروشي و فروشگاه‌هاي زنجيره‌اي، و با هدف تامین نیازهای خاص این صنعت، راهکارهای ویژه فروشگاه های زنجیره ای و برندبرای این صنعت ارائه کرده است. در ارائه این راهکار، تلاش شده تا ویژگی‌های خاص این صنعت به شرح ذیل، مورد توجه قرار گیرد:

 • حجم فروش بالا
 • توزیع‌شدگی جغرافیایی فروشگاه‌ها و انبارها
 • مدیریت سیاست‌گذاری‌های متنوع فروش به صورت متمرکز
 • مدیریت در لحظه و به روز موجودی فروشگاه‌ها
 • تنوع و حجم بالای کالاهای در گردش در فروشگاه‌ها
 • تنوع مدل‌های فروش برای مشتریان متفرقه، خاص، کارکنان سازمان و سایر شرکت‌ها
 • تنوع مدل‌های تسویه حساب بصورت‌های نقدی، بن، اعتباری و قسطی و…
 • ارتباط با تعداد زیاد تامین‌کنندگان
 • ارتباط مستقیم با مصرف کننده نهایی و لحظه‌ای بودن فرآیند فروش

مسائل و نیازهای خاص صنعت خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

 • نیاز تامین به موقع موجودی فروشگاه‌ها:در فروشگاه‌های زنجیره‌ای به دلیل خریدهای با حجم بالا از تامین‌کنندگان و لزوم شارژ به موقع موجودی کالاها در فروشگاه‌ها و در سطح هر غرفه و قفسه، نیاز مبرم به کنترل موجودی در لحظه کالاها در سطح هر فروشگاه‌ و کل سازمان وجود دارد.
 • پیچیدگی مدیریت گردش کالاها:جلوگیری از راکد ماندن کالاهای کم فروش در فروشگاه‌ها، کاهش هزینه کالاهای انباشت شده و گردش سریع کالاها در فروشگاه‌ها یکی از چالش‌های اساسی فروشگاه‌های زنجیره‌ای در کاهش هزینه‌های سازمانی است.
 • رضایتمندی و وفاداری مشتریان:حجم بالای فروش در فروشگاه‌ها به تبع خود موجب معطلی مشتریان در پای صندوق‌های فروش می‌شود. پاسخ‌گویی به موقع و سریع به مشتریان و کاهش زمان انتظار آنها موجب رضایتمندی و وفاداری آنها خواهد شد. مدیریت فروشگاه باید با سیاست‌گذاری‌های فروش منعطف، سعی در حفظ مشتریان کنونی و افزایش مشتریان جدید داشته باشد.
 • ضعف کنترل‌های درون سازمانی:با توجه به وسعت فرآیندهای فروشگاه‌های زنجیره‌ای و پیچیدگی فرآیند تامین و فروش مالی در فروشگاه‌های بزرگ، کنترل‌های درون سازمانی اعم از صندوقداران، غرفه‌داران و فروشگاه از اهمیت ویژه‌ای برای سازمان برخوردار است. این کنترل می‌تواند در هر سطح سازمان مورد نیاز باشد.
 • جمع‌آوری و پردازش حجم بالای اطلاعات فروشگاه‌ها:حجم بالای اطلاعات فروشگاه‌ها به دلیل تراکنش در لحظه و با حجم بالا، مدیریت سازمان را در تحلیل روندهای فروش برای تصمیم‌گیری در سطح کلان همچون فرآیندهای تامین و فروش کالاها و در سطح خرد مانند نحوه چینش کالاها با توجه به سبد کالای مشتری دچار چالش می‌کند. این امر باعث کند شدن تصمیم‌گیری مدیریت سازمان و فروشگاه و در نتیجه عدم انعطاف‌پذیری در قبال تغییرات محیطی مانند خواسته و نیازهای مشتریان می‌شود.
 • مدیریت مالی متمرکز در فروشگاه و دفتر مرکزی:یکی از نیازهای اساسی فروشگاه‌های زنجیره‌ای، یکپارچگی فرآیندهای مالی در بین واحدهای مالی، بازرگانی و انبار در سطح فروشگاهی و سازمان است. پاسخگویی به مراجع قانونی در زمان مناسب و اطلاعات کافی برای سازمان مهم و حیاتی است.
 • سرعت در عملیات فروشگاه:سرعت عملیات در فرآیندهای فروش و انبارداری فروش یکی از چالش‌های فروشگاه‌های زنجیره‌ای در افزایش درآمد محسوب می‌شود. پشتیبانی از حجم زیاد مشتریان با حجم بالای تراکنش‌های فروش از ریسک‌ها و دغدغه‌های اصلی این صنعت محسوب می‌شود.
 • نیاز به انجام مدل‌های متنوع تسویه (اقساطی، اعتباری و…):یکی از سیاست‌های مراکز خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای برای افزایش حجم فروش استفاده از روش‌های تشویقی و خاص برای دریافت مبالغ فروش خود است. مدیریت و کنترل اطلاعات تسویه فاکتور‌ها با استفاده از ارائه اعتبار به مشتریان، فروش اقساطی، دریافت بن‌ها و کارت‌های تخفیف سازمانی و… از مشتریان یکی از مهم‌ترین چالش‌های مدیران این صنعت است.

راهکار میلیونر برای صنعت خرده فروشی و فروشگاه‌های زنجیره‌ای

کنترل موجودی و سفارش تامین‌کنندگان

با توجه به حجم بالای ورود و خروج کالا در فروشگاه‌های زنجیره‌ای‌، شارژ به موقع موجودی، سفارشات کمبود آن به تامین‌کننده یا دفتر مرکزی و دریافت آن می‌تواند در سود آوری بنگاه بسیار موثر باشد. سیستم فروش فروشگاهی میلیونر علاوه بر کنترل موجودی منفی در سطح هر انبار و در صندوق فروشگاه، امکان تعریف نقطه سفارش کالا را در سطح هر فروشگاه و صدور درخواست اتوماتیک بر مبنای آن را فراهم می‌آورد. از طرف دیگر شما می‌توانید موجودی کالاهای هر تامین کننده را به صورت گزارشی و یا در صورت نیاز اتصال به وب‌سایت، در اختیار وی بگذارید.

گزارشات کنترلی

با دریافت انواع گزارشات کنترلی در سطح انبار و گردش مالی فروشگاه، می‌توان هزینه‌ها و ریسک‌ها را کاهش داد. این گزارش‌ها می‌توانند برای تعیین اثربخشی سیاست‌های فروش، ردیابی موجودی فروشگاه‌ها و سازمان و مغایرت‌گیری از دریافت و پرداخت هر فروشگاه و مقایسه با فروش آن استفاده شوند. این سیستم امکان دریافت گزارشات تحلیلی برای ردیابی در سطح هر واحد کالا بین فروشگاه‌ها و انبارهای سازمان با در نظر گرفتن عوامل ردیابی چند سطحی را فراهم می‌کند.

مدیریت مشتریان فروشگاهی((online & offline

در این قسمت علاوه بر ثبت اطلاعات کامل مشتری، قابلیت گروه‌بندی فرعی و اصلی برای تهیه گزارشات تحلیل و اعمال ترفیعات انعطاف‌پذیر، برنامه‌های تشویقی برای ترغیب مشتریان به خرید بیشتر نیز وجود دارد. این برنامه‌های تشویقی می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • صدور انواع کارت‌های هدیه با شرایط انعطاف‌پذیر
 • صدور انواع بن‌های سازمانی و توزیع آنها بین فروشگاه‌ها و شرکت‌های مختلف
 • صدور کارت‌های اعتباری چند منظوره با کنترل اعتبار و شارژ مجدد آنها در تراکنش‌های برگشت از فروش
 • امکان قیمت‌گذاری بر مبنای روش دریافت و گروه مشتریان تعریف شده
 • امکان تعریف کارت وفاداری برای مشتری و افزایش رتبه‌ی مشتری متناسب با افزایش خرید به رتبه‌های برنزی، نقره‌ای، طلایی و پلاتین و…
 • امکان تعریف تخفیفات و شرایط خاص برای مشتریان متناسب با رتبه وفاداری
 • انجام فروش اقساطی به مشتریان و مدیریت دریافت اقساط آن‌ها و محاسبه جریمه دیرکرد

کنترل سیستمی بر فرآیند فروشگاهی

در این جا در سطوح مختلف سازمانی اعم از دفتر مرکزی ، شعب، فروشگاه‌ها و غرفه می‌توان برای هر کاربر حق دسترسی‌های مشاهده اسناد مختلف و همچنین در سطح عملیات را تعریف کرد. علاوه بر این، سیستم فروشگاهی علاوه بر کنترل حق دسترسی کاربران، امکان کنترل دریافت و پرداخت صندوق‌های فروش به ریز هر تراکنش و ثبت اضافی و کسری صندوق و پشتیبانی از عملیات حسابداری آنها را فراهم می‌آورد.

یکپارچگی سیستم فروشگاهی با سیستم‌های مالی و بازرگانی

مهم‌ترین مزیتی که میلیونر برای شما دارد، کاهش هزینه‌های سازمان از طریق یکپارچگی کامل فرآیند‌های فروشگاهی با فرآیندهای مالی و بازرگانی و انبار در دفتر مرکزی است. در این‌صورت دیگر نیازی به ثبت دوباره اطلاعات در سیستم‌های وجود ندارد. میلیونر امکان یکپارچگی فرآیندهای انبار، دریافت و پرداخت مشتریان و فروشگاه‌ها و حسابداری فروش و اسناد انبار را فراهم آورده است که به مدیریت مالی سازمان نیز کمک شایانی می‌کند. این یکپارچگی در سطح انبار بدلیل تراکنش‌های بالا می‌تواند بصورت اتوماتیک صورت پذیرد.

گزارشات مدیریتی

در قالب گزارش مدیریتی ارایه شده در راهکار میلیونر می‌توان با نگاهی تحلیلی به اطلاعات فروش، به تحلیل روند فروشگاه‌ها و ارزیابی عملکرد آنها پرداخت. این گزارشات ضمن تحلیل سودآوری سازمان در سطوح مختلف، امکان مقایسه فروش‌ها در سطح فروشگاه‌ها ، بررسی روند افزایش یا کاهش فروش و امکان کمک به تصمیمات مدیران عالی در آینده را فراهم می‌آورد.

راحتی کاربری

در میلیونر، امکان تعریف کلیدهای میانبر برای عملیات مختلف در سطح فاکتور فروش و برگشت از فروش وجود دارد. شما می‌توانید به ازای هر صندوق و غرفه، صفحه کلید مجازی برای کالاهای پرفروش تعریف کرده و به صندوق اختصاص دهید. علاوه بر این سیستم فروش فروشگاهی با سازگاری با انواع دستگاه‌های جمع‌آوری کننده داده، تسهیلات لازم را برای درج داده در فرآیندهای مختلف فراهم می‌آورد.

 

فهرست
question